Kesintisiz Güç Kaynağı Neden Gereklidir? 

Kesintisiz güç kaynağı, elektriklerin kesilmesi durumunda elektrikle çalışan cihazların korunmasını sağlamaktadır. Şebekedeki enerji kalitesi sorunlarından, habersiz elektrik kesilmelerinden tüketiciler oldukça fazla oranda olumsuz etkilenmektedirler. Özellikle endüstriyel tesislerde elektriğe erişilmeyen durumlar iş gücü kayıplarına ve maddi zararlara neden olmaktadır. Kesintisiz güç kaynakları, elektrik şebekelerinde meydana gelen sorunlardan kullanıcıları korumak için tasarlanmışlardır.

İş merkezlerinde, endüstriyel alanlarda, alışveriş merkezlerinde, toplu konutlarda, makineli sistemlerin bulunduğu her alanda kesintisiz güç kaynağı kullanılmaktadır. Güç elektroniğine dayalı tüm sistemlerin ihtiyacı olan elektrik, kesinti yaşanmaması gereken bir enerjidir. Endüstrinin çeşitli kollarında anlık enerji kesintileri ölçüm ve kontrol sistemlerinde veri kayıplarına, hatalara neden olur ve sistemin bağlı olduğu diğer elemanların çalışma prensibini olumsuz etkiler. Bu gibi zararlara yer olmayan durumlarda kesintisiz güç kaynakları gereklilikten ziyade zorunluluk amacı taşımaktadır.
Jeneratörlerle benzer şekilde kullanılan kesintisiz güç kaynağı çalışma prensibi olarak oldukça farklı yapıya sahiptir. Elektriğin kesildiği anda jeneratörler hemen devreye girmezken kesintisiz güç kaynağı anında devreye girerek elektronik sistemin aksamasına izin vermez. Kesintisiz güç kaynakları sürekli devrede kalırlar. Herhangi bir elektrik kesintisinde kesintinin yük tarafından hissedilmesini engelleyerek sistemi korurlar. Bu sebeple kesintisiz güç kaynakları son zamanların en çok tercih edilen enerji koruyucu birimi olmuştur.


İyi Bir Kesintisiz Güç Kaynağı Özellikleri Nelerdir?

Kesintisiz güç kaynağı alırken ürünler arasında mukayese edebilmek için sistemin ihtiyacı olan gücü tayin etmek gerekir. Kullanılan sisteme göre güç kaynaklarının performansı yeterlilik gösterecek ve iyi bir güç kaynağından olan beklentinizi değiştirecektir. Genel olarak kullanacağınız güç kaynağında okuma yapabileceğiniz ekran ve ışıklandırma sistemini barındırması tercih edilir.
İyi bir kesintisiz güç kaynağı satın almak istiyorsanız aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapabilirsiniz.


• Yüksek giriş ve çıkış performansı
• Yüksek verim, yüksek giriş güç katsayısı
• Düşük giriş akımı ve çıkış gerilimi
• Düşük tepki süresi
• Akıllı fan kontrolü
• Optimum jeneratör uyumluluğu
• Düşük ağırlık ve hacim
• Ayarlanabilir giriş - çıkış gerilimi ve seçilebilir frekans
• Uzun akü ömrü
• Güvenlik standartları

 

AGP Enerji Online Genel Katalog

X