Voltaj Regülatörü Nedir?

Voltaj regülatörü, şebeke geriliminde meydana gelen yükselme ve düşme gibi düzensizlikleri önleyen cihazdır. Regülatörler gerilim, akım, frekans, hız, basınç gibi fiziksel büyüklükleri özelliklerine göre sabit tutabilirler.

Voltaj regülatörü genellikle voltaj yükseltici olarak da bilinir. Enerjinin farklı sebeplerle değişkenlik göstermesine karşı gerektiğinde direnç sağlayan voltaj regülatörleri, aynı zamanda enerjiyi düşürüp alçaltma özelliğine de sahiptir. Enerjinin regülatör tarafından yükseltilip alçaltılması cihaz içerisinde bulunan elektronik devre sayesinde gerçekleşmektedir. Regülatör, elektronik koruma olanağıyla cihaz ayarlarının dışında gerçekleşen gerilim düşmesi ve yükselmesinde, gerilimi elektromekanik olarak kesip ortamda oluşacak olan hasarı minimize eder.

Voltaj Regülatörü Nerelerde Kullanılır?

Regülatörler (akım dengeleyiciler), düzensiz voltajların yarattığı elektronik devrelerdeki hasarın engellenmek istenildiği yerlerde kullanılırlar. Bunlar bireysel ve kurumsal olarak değişik kullanım alanına sahip yerler olabilir. Tüm bilgisayar sistemleri, fax, fotokopi gibi sistemler, tıbbi laboratuvarlar, iş yeri aydınlatma sistemleri, ofis içi alanlar, veri akışı sağlayan düzenekler ve daha birçok yerde voltaj regülatörü kullanılabilir. Elektrik şebekesine bağlanan cihazlar düzensiz gerilimin regülasyonunu sağlar.

Neden Voltaj Regülatörü Kullanılmalıdır?

Gerilimin belli seviyede tutulması istenilen elektronik cihaz kullanımlarında yaygın olarak voltaj regülatörleri kullanılmaktadır. Elektrik akımının iletildiği birçok elektronik cihaz, gerilimdeki değişimlere tolerans gösteremez. Farklı seviyedeki gerilimlerde çalışma performansı sabit kalamayan elektronik devreli cihazların korunması için voltaj regülatörlerinin kullanılması gerekir.

Elektronik voltaj regülatörü, çıkış gerilimini istenilen değerde tutarak meydana gelecek gerilim dalgalanmalarının cihazlara iletilmesi sırasında kabul edilebilir bir seviyede tutulmasını sağlar. Hem yüksek gerilimde, hem de düşük gerilimde devreye girerek güvenli ortam oluşturan regülatörler elektronik cihazların sorunsuz çalışmak durumunda olduğu yerlerde kullanılarak kontrol sağlarlar.

Aşırı gerilim, düşük gerilim, kısa devre gibi önlem alınması gereken anlarda kontrolü sağlayacak, yüksek güvenlikli sisteme sahip voltaj regülatörleri hakkında ihtiyacınız olan detaylı bilgiyi ürün kategorimizden ve bize ulaşarak uzman ekibimizden öğrenebilirsiniz.

AGP Enerji Online Genel Katalog

X